Answer:
The angle between the wire and the magnetic field is 62.74⁰
Explanation:
Given;
length of the wire, L = 1.2 m
force exerted on the wire, F = 1.6 N
current carried by the wire, I = 3.0 A
magnetic field strength, B = 0.5 T
The magnitude of a magnetic force on a current-carrying conductor is given as;
F = BIL(sinθ)
[tex]sin(\theta) = \frac{F}{BIL} = \frac{1.6}{0.5 \times 3 \times 1.2} = 0.8889 \\\\sin(\theta) =0.8889\\\\\theta = sin^{-1} (0.8889)\\\\\theta = 62.74^0[/tex]
Therefore, the angle between the wire and the magnetic field is 62.74⁰