Respuesta :

Answer:

IDR 3,651.04

Step-by-step explanation:

4x24=96

96x2,400=230,400

230,400+50,000=280,400

280,400x1.25=350,500

350,500/96=3,651.04

IDR 3,651.04

Answer:

3651 IDR

Step-by-step explanation:

I need to make some assumptions, as the problem description is sometimes too vague.

I assume the delivery charge to cover all 4 boxes as one lump sum.

4 boxes with 24 pouches each.

=> Roma has 96 pouches total.

each pouch cost 2400. that is in total

96×2400 = 230400 IDR

then there is the delivery charge of 50000 for everything.

so, the total costs for Roma are

230400 + 50000 = 280400 IDR

25% profit means that the total sales (assuming all pouches are sold) is 25% higher than the costs.

profit = 280400 + 25%

25% is 1/4 of the total (as 25%×4 = 100%).

25% = 280400 / 4 = 70100.

so, in order to make 25% profit the total sales price (for all pouches sold) has to be

280400 + 70100 = 350500 IDR

now, we have 96 pouches. after selling all 96 pouches we need to have an income of 350500 IDR.

the price for each pouch has to be an equal share of the 350500.

pouch price = 350500 / 96 = 3651 IDR.

ACCESS MORE
EDU ACCESS