contestada

A car of mass 500 kg is moving at a speed of 1.2 m/s. A man pushes the car,
increasing the speed to 2 m/s. How much work did the man do?
A. 640 J
B. 360 J
C. 1360 J
D. 1000 J

Respuesta :

The answer is D I’m not really sure yet

Work done by  man will be A. 640 J

What is work energy theorem?

The work-energy theorem states that the net work done by the forces on an object equals the change in its kinetic energy.

according to work energy theorem

Work done = final Kinetic energy - initial kinetic energy

                   = KE (final) - KE (initial )

                   = 1/2 m ([tex]v^{2}[/tex])  - 1/2 m ([tex]u^{2}[/tex])

                  = 1/2 m ([tex]v^{2}[/tex] - [tex]u^{2}[/tex])

                  = 1/2 * 500 * ( [tex]2^{2}[/tex] - [tex]1.2^{2}[/tex])

                  = 250 * 2.56 = 640 J

correct answer is A. 640 J

learn more about work energy theorem

https://brainly.com/question/10063455?referrer=searchResults

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico