Answer: The value of [tex][H_{3}O^{+}][/tex] is 0.0012 M and [tex][OH^{-}][/tex] is [tex]1.02 \times 10^{-14}[/tex].
Explanation:
pH is the negative logarithm of concentration of hydrogen ion.
It is given that pH is 2.89. So, the value of concentration of hydrogen ions is calculated as follows.
[tex]pH = - log [H^{+}]\\2.89 = - log [H^{+}]\\conc. H^{+} = 0.0012 M[/tex]
The relation between pH and pOH value is as follows.
pH + pOH = 14
0.0012 + pOH = 14
pOH = 14 - 0.0012 = 13.99
Now, pOH is the negative logarithm of concentration of hydroxide ions.
Hence, [tex][OH^{-}][/tex] is calculated as follows.
[tex]pOH = - log [OH^{-}]\\13.99 = - log [OH^{-}]\\conc. OH^{-} = 1.02 \times 10^{-14} M[/tex]
Thus, we can conclude that the value of [tex][H_{3}O^{+}][/tex] is 0.0012 M and [tex][OH^{-}][/tex] is [tex]1.02 \times 10^{-14}[/tex].