Answer and Explanation:
The computation is shown below
a. The economic order quantity is
= sqrt ((2 × annual demand × ordering cost) ÷ carrying cost)
= sqrt ((2 × 1,215 × $10) ÷ $75)
= 18 units
b) Average number of bags on hand is
= EOQ ÷ 2
= 18 ÷ 2
= 9
c) Orders per year is
= D ÷ EOQ
= 1215 ÷ 18
= 67.5
= 68
d) Total cost = Total carrying cost+ Total ordering cost
= (Q ÷ 2)H +(D ÷ Q)S
= (18 ÷ 2)75 + (1215 ÷ 18) × 10
= 675 + 675
= $1350