Respuesta :

Answer:

4.71m/s

Explanation:

Average speed = Total distance travelled ÷ Total time taken.

80/17=4.71

4.71m/s

Answer:

  • Average speed = Total distance travelled ÷ Total time taken.

In this question,

  • Total distance travelled = 50m + 30m

                                                = 80m.

  • Total time taken = 12s + 5s

                                     = 17s

So, Average speed would be 80 ÷ 17

= [tex]\frac{80}{17}[/tex]

 = 4.71 m/s. or 4.71 meter per second.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico