Answer: The correct answer is a) 3200 m, [tex]-2m/s^2[/tex]
Explanation:
Speed is defined as the ratio of distance travelled to the time taken. The equation follows:
[tex]\text{Speed}=\frac{\text{Distance travalled}}{\text{Time taken}}[/tex]
From the graph:
Speed for the first 40 s, v = 80 m/s
Time taken, t = 40 s
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Distance travalled}=(80 m/s\times 40s)=3200 m[/tex]
Acceleration is defined as the ratio of change of velocity to the change of time. The equation follows:
[tex]\text{Acceleration}=\frac{\Delta v}{\Delta t}=\frac{v_2-v_1}{t_2-t_1}[/tex]
From the graph, for the last 40 sec:
Initial velocity, [tex]v_1[/tex] = 80 m/s
Final velocity, [tex]v_2[/tex] = 0 m/s
Initial time, [tex]t_1[/tex] = 40 s
Final time, [tex]t_2[/tex] = 80 s
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Acceleration}=\frac{(0-80)m/s}{(80-40)s}\\\\\text{Acceleration}=\frac{-80m/s}{40s}=-2m/s^2[/tex]
Hence, the correct answer is a) 3200 m, [tex]-2m/s^2[/tex]