Raj is travelling to another country.
He flies for 5 hours at an average speed of 950 km/h on one plane.
He then flies for 6 hours 30 minutes at an average speed of 830 km/h on a second plane.
What is the total distance, in km, he travelled by plane?

Respuesta :

Answer:

10145

Step-by-step explanation:

5 times 950 equals 4750

and 6.5 times 830 equals 5395

add first and second value

4750 + 5395 equals 10145

there is no arguing

Answer:

10145 km

Step-by-step explanation:

Time x speed = Distance

5 x 950 = 4750

6.5 x 830 = 5395

add together = 10145

ACCESS MORE
EDU ACCESS