Respuesta :

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Let the cost of a donut and a cake be $d and $c respectively.

10d= 2c

Dividing both sides by 2:

5d= c -----(1)

3c +5d= 8 -----(2)

Substitute (1) into (2):

3c +c= 8

Simplify:

4c= 8

Divide both sides by 4:

c= 8 ÷4

c= 2

∴ The cost of a cake is $2.

ACCESS MORE