Respuesta :

Answer:

0.189 g

Explanation:

Step 1: Write the balanced equation

NCl₃ + 3 H₂O ⇒ NH₃ + 3 HCIO

Step 2: Calculate the moles corresponding to 1.33 g of NCl₃

The molar mass of NCl₃ is 120.36 g/mol.

1.33 g × 1 mol/120.36 g = 0.0111 mol

Step 3: Calculate the moles of NH₃ produced from 0.0111 moles of NCl₃

The molar ratio of NCl₃ to NH₃ is 1:1. The moles of NH₃ produced are 1/1 × 0.0111 mol = 0.0111 mol.

Step 4: Calculate the mass corresponding to 0.0111 moles of NH₃

The molar mass of NH₃ is 17.03 g/mol.

0.0111 mol × 17.03 g/mol = 0.189 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico