Respuesta :
Answer:
Brand B is the better buy.
Step-by-step explanation:
Brand A:
$7.97 / 48 pencils = $0.166/pencil
Brand B:
$9.88 / 72 pencils = $0.137/pencil
Answer: Brand B is the better buy.
Answer: brand B is Cheaper
brand A unit price is 0.17 per pencil
Brand B unit price is 0.14 per pencil
so brand B is cheaper
Step-by-step explanation: the formula to find unit price is Price/Amount of Objects
first find the unit price of brand A: 7.97/48
second find the unit price of brand B: 9.88/72
then compare the one that has the smallest unit price is the cheapest