kakenda
contestada

A 12.5 oz bag of Doritos costs $3.79. A 3 oz bag costs $1.00. What is the difference in unit rates?

Respuesta :

Answer:

0

Step-by-step explanation:

12.5/3.79 = 3.2981530343

3.2981530343 rounded = 3.3

1/3 = 3.33333333333333

3.33333333333333 rounded = 3.3

3.3 - 3.3 = 0

9514 1404 393

Answer:

  $0.03 per ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate for the smaller bag is ...

  $1.00/(3 oz) = $0.333 /oz

For the larger bag, it is ...

  $3.79/(12.5 oz) = $0.303 /oz

Then the difference in unit rates is ...

  $0.333 -0.303 = $0.03 . . . per ounce

ACCESS MORE