Respuesta :
Here,
We have,
Cost price of a book (CP) = N10,000
Profit percent (p%)= 15%
Now,
Using profit percent formula we get,
P% = (Sp-Cp)/ Cp*100
15 = (Sp-10,000)/10,000*100.
15*10000=100Sp-1000000
150000+1000000=100Sp
1150000/100=Sp
Sp=11500
Hence,
A book should be sold at 11500
We have,
Cost price of a book (CP) = N10,000
Profit percent (p%)= 15%
Now,
Using profit percent formula we get,
P% = (Sp-Cp)/ Cp*100
15 = (Sp-10,000)/10,000*100.
15*10000=100Sp-1000000
150000+1000000=100Sp
1150000/100=Sp
Sp=11500
Hence,
A book should be sold at 11500
Answer:
11,500
Step-by-step explanation:
cost price of a book (CP) = 10000
profit percent = 15%
selling price of a book (SP) = ?
SP = CP + profit% of CP
=10000 + 15 / 100 * 10000
=1000000 + 150000/100
=1150000/100
=11500
Therefore, the book will cost 11,500