issim11 issim11
  • 17-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 containers of yogurt cost $2.76, how many containers of yogurt can you purchase with $9.66?

Respuesta :

jannae077 jannae077
  • 17-06-2021

14 containers

2.76 / 4 = 0.69

9.66/0.69= 14 containers

Answer Link

Otras preguntas

Find the missing dimension use the scale factor 1:20 if the length of the model is 3.75 feet to find the actual length
Lincoln's Gettysburg Address says that the United States was "conceived in Liberty and dedicated to the proposition that all men are created equal." Why did Lin
Vicky made the following list to describe humidity:It is the amount of water vapor in the air.It is shown on weather maps in millimeters or in inches.It can see
Given that, 2x^3 + 5x^2+7x + 23 = A(x+1)^3+ B(x + 1)^2 +Cx+ 22 for all values of x, evaluate A, B and C. Hence, state the remainder when 2x^3 +5x^2 + 7x+23 is d
How do I find the ordered pair with an x-value of 2, for the equation f(x)=4x-1? What is the ordered pair? urgent please
The Compromise of 1850 allowed California to enter the Union as a free state upsetting the balance of power between free and slave states. Which bill was passed
PLEASE HELP! One year, the population of a city was 109,000. Several years later it was 126,440. Find the percent increase.
Factroise completely 24x² + 20x..........................​
Find the radius Volume= 250π³in
Mis hermanos me ___ una Fiesta Para celebrar mi cumpleaños.