abby went to the movies and buy a large container of popcorn. The popcorn container can be modeled by a right circular cone with a diameter of 9 inches and a height of 10 inches. Popcorn has a density of 34 ounces per cubic foot. If a continer of popcorn costs $8, what is the price per ounce

Respuesta :

fichoh

Answer:

$1.918

Step-by-step explanation:

The volume of a right circular cone is obtained using the formular :

V = 1/3πr²h

From the question:

Diameter = 9 inches ; height = 10 inches

Radius = diameter /2 = 9/2 = 4.5 inches

V = 1/3*π*4.5²*10

V = 211.95 in³

Volume in ft³ = 211.95 / 1728 = 0.12265625 ft³

Density of popcorn = 34 ounces / ft³

Density of popcorn CONTAINER = x

1 ft³ = 34 ounce

0.12265625 ft³ = x

Cross multiply

x = 34 * 0.12265625 ft³

x = 4.1703125 ounce

Hence, popcorn continer has a density of 4.1703125 ounce

If price per container = $8

The price per ounce = $8 / 4.1703125

= $1.918

Hence, price per ounce is $1.918

ACCESS MORE