zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

A woman wishes to get pregnant. What recommendation would you give to her about the use of alcohol? Justify your answer by giving two reasons.
P = 4T + 2 The value of P when T = 6 is:
Which sentence has the correct punctuation? “I’m really tired of all this walking,” groaned Amy. “Can’t we rest for a minute?” “I’m really tired of all this
Which punctuation mark is missing from this sentence? As she looked through the telescope, Annie exclaimed, “I think I can see the _____ Oh, no, I can’t!” A , (
a + b  +c = 10a + b - c = 3 find the value of a + b + 3c
In 1894, women were granted the right to vote in South Australia. By 2009, women in South Australia will have been able to vote for A. 113 years. B. 115 years.
A rectangular sheet of paper had a width of 841 millimetres. Its area was 1 square metre. What was its length to the nearest millimetre?
Jade buys a 500 gram bag of beads at a market. Each bead has a mass of 0.48 grams. Which of these is the best estimate for the number of beads in the 500 gram b
How do I Solve this?
Which sentence is correct? Regarding Nell, my tennis skills are quite basic. In regards to Nell, my tennis skills are quite basic. Comparing with Nell’s, my ten