jlw20941 jlw20941
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

The watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76 what was the cost per ounce of the watermelon? A. $0.48  B. $0.36 C. $0.03 D. $0.02

Respuesta :

saifuf12
saifuf12 saifuf12
  • 06-06-2021

Answer:

the answer is A. 0.48 $

Step-by-step explanation:

the price of ounce of the watermelon is :

[tex] \frac{5.76}{12} = 0.48 \: [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which country has the oldest constitutional democracy in the world?
Why does energy decrease as it travels up the trophic level?
Jasmine is a cook, and she wants to buy new equipment. She is presented with dishes made of copper, clay, plastic, and glass. She selects the copper pot because
Find two points y+9=0
How many ways can you roll a pair of dice to get an even product?
Does diplomacy need to look different in the 21st century?
Does another country by james baldwin have an interracial couple in it
The Dawes Act: -encouraged settlement in the West -forbid slave labor in the East -divided Native American reservation land
"[some historians suggest] that traditional immigrant catholicism contributed to changing the definition of "america" from a nation of anglo-saxon protestants t
which nation began the large scale importation of African slaves into the new world?