Seudónimo Seudónimo
  • 31-05-2021
  • Mathematics
contestada

A total of 9 identical pens cost $7.20 . What was the price for each individual pen?

Respuesta :

bangtanot7
bangtanot7 bangtanot7
  • 31-05-2021

Answer:

let the price of a pen be x

9 pens cost 7.20, so 9x costs 7.20. Therefore,

9x = 7.20

x = 0.8

Each pen is 0.8 dollars (80 cents).

Answer Link

Otras preguntas

what did some culture groups of the southeast call their homes
Can someone help please?!?
Suppose that the local sale tax rate is 4% and you purchase a car for $23,800 A) the amount of tax paid is $_______ B) The total cost is $____________ please he
What is the volume of this container. Plzzz help me ASAP
What is the equation of the line ?
Solve by Elimination: 8x + 6y = -5 10x + 6y= -13
A fort guarded by a Spanish captain and soldiers to protect the mission and its people?
How are the major principles of the US Constitution related to one another ?
There are 25 students in Ms. Nguyen's second-grade class. In the class election, 4 students voted for Benjamin, 12 voted for Sahil, and 9voted for Maria. What p
Find the slope of the line that passes through each pair of point I(4,3),J(2,4)