A circular loop ( radius = 0.5 m) carries a current of 3.0 A and has unit normal vector of (2i - j +2k)/3 what is x component of the torque on this loop when it is placed in a uniform magnetic field of (2i-6j) T

Respuesta :

Answer:

[tex]T=9.42Nm[/tex]

Explanation:

From the question we are told that:

Radius [tex]r= 0.5 m[/tex]

Current [tex]I= 3.0 A[/tex]

Normal vector [tex]n=\frac{(2i - j +2k)}{3}[/tex]

Magnetic field [tex]B= (2i-6j) T[/tex]

Generally the equation for Area is mathematically given by

 [tex]A=\pi r^2[/tex]

 [tex]A=3.1415 *0.5^2[/tex]

 [tex]A=0.7853 m^2[/tex]

Generally the equation for Torque is mathematically given by

 [tex]T=A(i'*B)[/tex]

Where

 [tex]i'*B= \begin{bmatrix}2&-1&2\\2&-6&0\end{bmatrix}[/tex]

 [tex]X\ component\ of\ i'*B= [(-1 * 0)-(2*-6)][/tex]

 [tex]X\ component\ of\ i'*B=12[/tex]

Therefore

 [tex]T=0.7853*12[/tex]

 [tex]T=9.42Nm[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico