Perimetrul unui dreptunghi este de 400 m, iar latimea este de 3 ori mai mica decat lungimea acestuia. Cati metri are lungimea dreptunghiului?

Respuesta :

fichoh

Răspuns:

150 m

Explicație pas cu pas:

Reamintim:

Perimetrul unui dreptunghi, P

P = 2 (lungime + lățime)

P = 400

Lățime = x

Lungime = 3x

Astfel, avem:

400 = 2 (3x + x)

400 = 2 (4x)

400 = 8x

Împărțiți ambele părți la 8

50 = x

Lungime = 3x

Lungime = 3 * 50

Lungime = 150 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS