Respuesta :
Answer:
Explanation:
current=amount of charge/time taken
=40/5
=8 ampere(A)
The current flowing in the circuit is 8 A.
The correct answer to the question is Option B. 8 A.
Quantity of electricity, current and time are related by the following equation:
Q = It
Where
Q is the quality of electricity.
I is the current.
t is the time.
- With the above formula, we can obtain the current in the circuit as illustrated below:
Quantity of electricity (Q) = 40 C
Time (t) = 5 s
Current (I) =?
Q = It
40 = I × 5
Divide both side by 5
I = 40 / 5
I = 8 A
Thus, the current in the circuit is 8 A.
The correct answer to the question is Option B. 8 A
Learn more: https://brainly.com/question/21690385