Answer:
R = 40 ohms
Explanation:
Given that,
The voltage of outlet, V = 120 V
Current flowing through the device, I = 3 A
We need to find the Resistance rating of the power cord. Let the resistance is R. We know that,
Ohm's law, V = IR
Put all the values,
[tex]R=\dfrac{V}{I}\\\\R=\dfrac{120}{3}\\\\R=40\ \Omega[/tex]
So, the resistance rating of the power cord is equal to 40 ohms.