Answer:
0.5
Explanation:
What is Keq for the reaction N2 + 3H2 = 2NH3 if the equilibrium concentrations are [NH3] = 2 M, [N2] = 1 M, and [H2] = 2 M?
Step 1: Given data
Equilibrium concentrations:
[N₂] = 1 M
[H₂] = 2 M
[NH₃] = 2 M
Step 2: Write the balanced equation
N₂(g) + 3 H₂(g) ⇄ 2 NH₃(g)
Step 3: Calculate the concentration equilibrium constant (Keq)
The concentration equilibrium constant is equal to the product of the concentrations of the products raised to their stoichiometric coefficients divided by the product of the concentrations of the reactants raised to their stoichiometric coefficients.
Keq = [NH₃]² / [N₂] × [H₂]³
Keq = 2² / 1 × 2³ = 0.5