Respuesta :

Answer:

v ≈ 8.5 km/h

Step-by-step explanation:

Since the diameter of the wheel is 3 m the radius will be r = 1.5 m.

Use the radius of the water wheel to find it's circumference C:

[tex]C=2\pi r[/tex]                                               [set r = 1.5 m]

⇒ [tex]C=2\pi (1.5)[/tex]

[tex]C=3\pi[/tex] m

One revolution of the water wheel corresponds to [tex]3\pi[/tex] meters so the angular velocity 15 rmp (revolutions per minute) corresponds to:

[tex]15(3\pi )[/tex] = [tex]45\pi[/tex] [tex]m[/tex]/min

Using this result, the speed of the river in kilometers per hour will be:

[tex]v=\frac{45\pi m }{1 min}[/tex] ×  [tex]\frac{1 km}{1000 m}[/tex] × [tex]\frac{60 min}{1 h}[/tex]

⇒ [tex]v=8.48230016469[/tex]  [tex]km/h[/tex]

⇒ [tex]v[/tex] ≈ [tex]8.5[/tex] km/h

Answer:

8 km per hour

Step-by-step explanation:

C = [tex]\pi[/tex] d

C = [tex]\frac{66}{7}[/tex]

Velocity = [tex]\frac{66}{7}[/tex] × 15 = [tex]\frac{990}{7}[/tex] ( meters per minute ) = [tex]\frac{0.99}{7}[/tex] × 60 ≈ 8.5 km/h

ACCESS MORE
EDU ACCESS