contestada

A positive charge of 8.0 × 10-4 C is in an electric field that exerts a force of 3.5 × 10-4 N on it. What is the strength of the electric field?

Respuesta :

Answer:

E = 0.437 N/C

Explanation:

Given that,

Charge, [tex]q=8\times 10^{-4}\ C[/tex]

Electric force, [tex]F=3.5\times 10^{-4}\ N[/tex]

Let the strength of the electric field is E. We know that, the electric force is given by :

F = qE

Where

E is the electric field strength

[tex]E=\dfrac{F}{q}\\\\E=\dfrac{3.5\times 10^{-4}}{8\times 10^{-4}}\\E=0.437\ N/C[/tex]

So, the strength of the electric field is equal to 0.437 N/C.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico