Answer:
407.7c
Explanation:
200.0C = 0.325 atm
400.0C = 0.650 atm
407.7C = 0.675 atm
A sample of neon gas at 200.0C has a pressure of 0.325 atm. The temperature is 407.7 C is by the pressure reaches 0.675 atm.
There are three basis gas laws which relates the pressure, temperature, and volume of the gas.
The temperature and pressure increase is given this.
200.0C = 0.325 atm
400.0C = 0.650 atm
407.7C = 0.675 atm
Thus, the correct option is 407.7C = 0.675 atm.
Learn more about gas laws
https://brainly.com/question/12669509
#SPJ2