Answer:
T = 1.8 10² s
Explanation:
This is an exercise of conservation of angular momentum,
Initial instant. Before collapsing
L₀ = I₀ w₀
Final moment. After the collapse
L_f = I w
as the system is isolated, the moment is conserved
L₀ = L_f
I₀ w₀ = I w
w = [tex]\frac{I_o}{I} \ w_o[/tex]
indicates that the rotation period is 25 day, let's reduce to the SI system
T = 25 day (24 h / 1 day) (3600 s / 1 h) = 2.16 10⁶ s
Angular velocity and period are related
w = 2π/ T
The moment of inertia of a sphere is
I = 2/5 M R ²
in this case the moment before and after the collapse is
I₀ = 2/5 M R₀²
I = 2.5 M R²
the radius of a star like the sun is
R₀ = 6.96 10⁸ m
the radius of the earth
R = 6.371 10⁶ m
we substitute
w = [tex]\frac{I_o}{I} \ w_o[/tex]
[tex]\frac{2\pi }{T} =( \frac{R_o}{R} )^2 \ \frac{2\pi }{T_o}[/tex]
T = ([tex]\frac{R}{R_o}[/tex] )² T₀
let's calculate
T = (6.371 10⁶ / 6.96 10⁸ )² 2.16 10⁶
T = 1.8 10² s