Answer:
$1,500
Explanation:
Value of raw material = $5000.
Producers makes 100 units and sells at $65 per unit
Value for the consumers for this product would be = $65 * 100 units = $6,500
Value added by the producer = Selling price - Cost of raw material
= $6,500 - $5,000
= $1,500
So, the value added by the business to these products is $1,500.