30. A box with mass 20kg is on a cement floor. The coefficient of static friction between the box and floor is 0.25. A man is pushing the box with a horizontal force of 35N. What is the magnitude of the force of static friction between the box and floor

Respuesta :

Answer:

84.05

Explanation:

  • F=mg×0.25
  • F=20x9.81×0.25
  • f=49.05N
  • F=35N

F=f+F

F=49.05+35

=84.05

ACCESS MORE
EDU ACCESS