Answer:
v = 0.92 c
Explanation:
Here, we will use the time dilation formula from Einstein's theory of relativity to find the speed of traveling of the friend:
[tex]t =\frac{t_o}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}}} \\\\\\\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}}=\frac{t_o}{t}\\\\[/tex]
where,
v = speed of traveling = ?
c = speed of light
t = time of return = 10 years
tâ‚€ = time passed on earth = 4 years
Therefore,
[tex]\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}} = \frac{4\ years}{10\ years}\\\\ 1-\frac{v^2}{c^2}=(\frac{2}{5})^2\\\\\frac{v^2}{c^2} = 1-\frac{4}{25}\\\\\frac{v^2}{c^2} = \frac{21}{25}\\\\v^2 = 0.84c^2\\\\[/tex]
v = 0.92 c