contestada

A doctor prescribes a 500-mg antibiotic tablet to be taken every eight hours. Just before each tablet is taken, 20% of the drug remains in the body. (a) How much of the drug is in the body just after the second tablet is taken

Respuesta :

Answer:

The answer is "600 mg"

Explanation:

[tex]=500 + 20 \ percent \ of \ the\ 1st\ tablet\\\\=500 + (\frac{20}{100} \times 500)\\\\=500+100\\\\=600 \ mg\\\\[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico