what is the magnitude of an electric field (in 106 n/c) that balances the weight of a plastic sphere of mass 2.1 g that has been charged to 3.0 nc

Respuesta :

Answer:

[tex]E=6.86\times 10^6\ N/C[/tex]

Explanation:

Given that,

Mass of the sphere, m = 2.1 g = 0.0021 kg

Charge, q = 3 nC

We need to find the magnitude of the electric field that balanced the weight of sphere. Let it is E. So,

qE = mg

[tex]E=\dfrac{mg}{q}[/tex]

Put all the values,

[tex]E=\dfrac{0.0021\times 9.8}{3\times 10^{-9}}\\\\E=6.86\times 10^6\ N/C[/tex]

So, the magnitude of the elecric field is [tex]6.86\times 10^6\ N/C[/tex].

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico