An ideal step-down transformer has a turns ratio of 1/106. An ac voltage of amplitude 170 V is applied to the primary. If the primary current amplitude is 8.10 mA, what is the secondary current amplitude

Respuesta :

Answer:

[tex]I_2=0.8586A[/tex]

Explanation:

From the question we are told that:

Turns Ratio i.e[tex]\frac{N_2}{N_1}=\frac{1}{106} (step down)[/tex]

Voltage [tex]v=170v[/tex]

Primary current amplitude[tex]I_1= 8.10 mA =>8.10*10^{-3}A[/tex]

Generally the equation for a Transformer is mathematically given by

[tex]\frac{E_1}{E_2}=\frac{I_2}{I_1}=\frac{N_1}{N_2}[/tex]

Therefore

[tex]I_2=\frac{N_1}{N_2}*I_1[/tex]

[tex]I_2=106*8.10*10^{-3}[/tex]

[tex]I_2=0.8586A[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico