Answer: [tex]1200\ N[/tex]
Explanation:
Given
Mass of receiver [tex]m=92\ kg[/tex]
Running at a speed of [tex]v=8\ m/s[/tex]
time taken to stop [tex]t=0.6\ s[/tex]
We know, impulse imparted is given by
[tex]\Rightarrow F\cdot dt=m\Delta v\\\Rightarrow F(0.6)=90(8-0)\\\\\Rightarrow F=\dfrac{90\times 8}{0.6}\\\\\Rightarrow F=1200\ N[/tex]
Thus, 1200 N is needed to stop the receiver.