Respuesta :
Answer:
w= p∆v 50000 ( 0.55-0.40) and calculate and you get it
The work done on the system by its environment is 7,500J.
To find the work done, we need to know about the work done on an ideal gas during isobaric process.
What is isobaric process?
When the pressure is remained constant throughout a process, then the process is called isobaric process.
What is the work done on a system in the isobaric process?
- For a isobaric process, the work done is pressure × (final volume of the system - initial volume)
Here, Final volume= 0.55 m³
Initial volume= 0.40 m³
Pressure= 50,000 Pa
Work done = 50,000 × (0.55 - 0.40)
= 7,500 J
Thus, we can conclude that 7,500 J of work is done on the system by its environment.
Learn more about worn done on a system here:
https://brainly.com/question/23902763
#SPJ2