Assume that the salaries of elementary school teachers in the United States are normally distributed with a mean of $37,000 and a standard deviation of $5000. What is the cutoff salary for teachers in the bottom 10%

Respuesta :

Answer:

New cut off salary = 30,592

Step-by-step explanation:

Given:

Normal distributed mean = $37,000

Standard deviation = $5000

Cut off salary = 10%

Find:

New cut off salary

Computation:

Z - left tale value of 10% is -1.2816

Corresponding x-value using x = zs + u

New cut off salary = (-1.2816)(5,000) + 37,000

New cut off salary = -6,408 + 37,000

New cut off salary = 30,592

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico