Respuesta :

Answer: Molarity when 25.0 g of the compound [tex]NaClO_{3}[/tex]is placed in 85.0 mL of solution is 294.12 M.

Explanation:

Given: Mass = 25.0 g

Volume  = 85.0 mL (1 mL = 0.001 L) = 0.085 L

Molarity is the number of moles of a substance divided by volume in liter.

Hence, molarity of given solution is calculated as follows.

[tex]Molarity = \frac{mass}{Volume (in L)}[/tex]

Substitute the values into above formula as follows.

[tex]Molarity = \frac{mass}{volume (in L)}\\= \frac{25.0 g}{0.085 L}\\= 294.12 M[/tex]

Thus, we can conclude that molarity when 25.0 g of the compound [tex]NaClO_{3}[/tex]is placed in 85.0 mL of solution is 294.12 M.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico