Respuesta :

y = 75.9 m

Explanation:

y = -(1/2)gt^2 + v0yt + y0

If we put the origin of our coordinate system at the point where a body is launched, then y0 = 0.

y = -(1/2)(9.8 m/s^2)(3 s)^2 + (40 m/s)(3 s)

= -44.1 m + 120 m

= 75.9

ACCESS MORE
EDU ACCESS