Respuesta :
m = 43.2 kg
Explanation:
volume of sphere = (4/3)pi(r)^3
= (4/3)(3.14)(2 m)^3
= 33.5 m^3
density = mass/volume
or solving for mass m,
m = (density)×(volume)
= (1.29 kg/m^3)(33.5 m^3)
= 43.2 kg
The weight of air inside this spherical balloon is equal to 423.75 Newton.
Given the following data:
- Density of air = 1.29 [tex]kg /m^3[/tex]
- Radius of balloon = 2 meters
To determine the weight of air inside this spherical balloon:
First of all, we would calculate the volume of this spherical balloon by using this formula:
[tex]Volume = \frac{4}{3} \pi r^3\\\\Volume = \frac{4}{3} \times 3.142 \times 2^3\\\\Volume = \frac{32 \times 3.142}{3}[/tex]
Volume = 33.52 cubic meters.
Next, we would calculate the mass of air contained in this spherical balloon:
[tex]Mass = density \times volume\\\\Mass = 1.29 \times 33.52[/tex]
Mass = 43.24 kg
For the weight of air:
[tex]Weight = mg\\\\Weight = 43.24 \times 9.8[/tex]
Weight = 423.75 Newton
Read more on weight here: https://brainly.com/question/366299