cindy7cano cindy7cano
  • 28-05-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 pencils costs $0.96. What
is the cost per pencil?
A $0.11
B $0.12
C$0.10
D $0.20

Respuesta :

KyanLin
KyanLin KyanLin
  • 28-05-2021

Answer:

B

Step-by-step explanation:

0.96/8=0.12

Answer Link
isabellanerena
isabellanerena isabellanerena
  • 28-05-2021

Answer:

B. $0.12

Step-by-step explanation:

Just divide the total cost ($0.96, but for the sake of this question it's 96) by the number of pencils (8) and you get 12, which, again, for the sake of this question, is 12 cents. I hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

According to the theory of nullification, states can determine that a federal law is invalid. T or F
Research has shown that knowledge workers spend about ________ of their time on nonproductivework—, unsuccessful searches, converting data to different formats,
p → q is false and p is true. q is _____. true false ASAP PLZ ILL GIVE BRAINLIEST
What is the expanded notation to 2,456,903
is this correct??????????
easily display the number of students who drank the recommended amount?Problem 5The box plot represents the distribution of the number of points scored by a cro
An enzyme normally digests a disaccharide into to monosaccharides. What other substrate is this enzyme MOST LIKELY able to digest
. Simplify (4x + 2)3.
47x + 31y = 63 31x + 47y = 15
solve the equation 3(2x+2)=3x-15x=-7x=-17/3x=3x=7​