Answer:
[tex]T_2=400.73K[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
Activation energy [tex]E_a= 51.02 kJ/mol.=>51.02*10^3J/mol[/tex]
Reaction Ratio [tex]\triangle K=4.50[/tex]
Initial Temperature [tex]T_1=365K[/tex]
Generally the equation for Final Temperature [tex]T_2[/tex] is mathematically given by
[tex]log \triangle K=\frac{E_a}{2.303R}*(\frac{T_2-T_1}{T_1T_2})[/tex]
Where
[tex]R=Gas constant[/tex]
[tex]R =8.3143[/tex]
Therefore
[tex]log 4.50=\frac{51.2*10^3}{2.303*8.31432}*(\frac{T_2-365}{365*T_2})[/tex]
[tex]log 4.50=7.328*\frac{T_2-365}{T_2}[/tex]
[tex]0.0892=\frac{T_2-365}{T_2}[/tex]
[tex]0.0892T_2=T_2-365[/tex]
[tex]365=T_2-0.0892T_2[/tex]
[tex]365=0.91T_2[/tex]
[tex]T_2=\frac{365}{0.91}[/tex]
[tex]T_2=400.73K[/tex]