Answer:
"42 m/s" is the appropriate answer.
Explanation:
Given:
Initial speed of Ball 1,
= 14 m/s
Now,
If the initial speed of ball 1 is doubled, then the speed of ball 2 will be:
⇒ [tex](V_{fx})_2=\frac{2m_1}{m_1+m_2}(v_1x_1)[/tex]
hence,
Doubling ([tex]v_1x_1[/tex]) will double [tex](V_{fx})_2[/tex],
⇒ [tex](V_{fx})_2=2\times 21[/tex]
[tex]=42 \ m/s[/tex]