Respuesta :

Answer:

15%

Step-by-step explanation:

The first step is to calculate the decrease

= 500-425

= 75

The percentage decrease can be calculated as follows

= 75/500 ×100

= 0.15×100

= 15%

Hence the percent decrease is 15%

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico