A pan containing 20.0 grams of water was allowed to cool from a temperature of 95.0 °C. If the amount of heat released is 1,200 joules, what is the approximate final temperature of the water? (5 points)
75 °C
78 °C
81 °C
87 °C

Respuesta :

Answer:

78° C.

Explanation:

The final temperature of water is 81℃ , if it is allowed to cool from a temperature of 95  and  it releases heat of 1200J.

What is the final temperature of water?

In the following question we will apply specific heat Capacity equation

q=mct Δt

q= 1200J   m= 20 g c= 4.186  T₁= 95 ℃

1200= 20 ✕4.186(95-T₂)

T₂=81℃

Hence, The water cools to 81℃ temperature

Learn about specific heat capacity

https://brainly.com/question/1747943

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico