A circuit with two resisters and a 12 V battery has a current of 0.5 A. Which of the following circuit diagrams could represent the circuit?

The correct option about electric circuit diagram question is option C).
To solve this question we have to apply on ohms law on every given circuit and have to find out the value of current flowing through it.
The circuit in which the value of current flowing is equal to 12V that will be our answer.
Let us analyse option A
V = 12 V, R = 16 + 12 ohm = 28 ohm
I = V/R = 12/28
I = 0.42
Let us analyse option B
V = 12 V, R = 24 + 8 ohm = 32
I = V/R = 12/32 A
I = 0.375 A
Let us analyse option C
V = 12 V, R = 16 + 8 ohm = 24
I = V/R = 12/24 A
I = 0.50 A
Let us analyse option D
V = 12 V, R = 24 + 24 ohm = 48
I = V/R = 12/48 A
I = 0.25 A
From above analyses we can easily understand that the value of current is 0.5 A only in option C.
Thus, we can conclude that as after solving the circuits using ohms law we are getting the value of current as 0.5 A only in option C, So the correct option to the question will be option C.
Learn more about Ohms Law here:
https://brainly.com/question/14296509
#SPJ2