The cost of 3 loaves of bread and 3 gallons of milk is $19.35. The cost of 4
loaves of bread and 2 gallons of milk is $17.90. How much does one loaf
of bread cost?

Respuesta :

Answer:

bread $2.5   milk  $3.95

Step-by-step explanation:

b=bread    m= milk

3b +3m = 19.35

4b+2m= 17.90

 Multiply the first by  (-2)

 Multiply the second  by 3

    Then add both

              -6b -6m = -38.7

               12b+6m=53.7

     (when you add both  6m is cancelled)

           6b = 15

         b=  2.5     (BREAD $2.5)

4(2.5) = 10

 10+ 2m = 17.90

2m = 7.90

m= 3.95   (MILK $3.95)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico