Answer: The new concentration of a solution of [tex]CaSO_{3}[/tex] is 0.2 M 10.0 mL of a 2.0 M [tex]CaSO_{3}[/tex] solution is diluted to 100 mL.
Explanation:
Given: [tex]V_{1}[/tex] = 10.0 mL, [tex]M_{1}[/tex] = 2.0 M
[tex]V_{2}[/tex] = 100 mL, [tex]M_{2}[/tex] = ?
Formula used to calculate the new concentration is as follows.
[tex]M_{1}V_{1} = M_{2}V_{2}[/tex]
Substitute the values into above formula as follows.
[tex]M_{1}V_{1} = M_{2}V_{2}\\10.0 mL \times 2.0 M = M_{2} \times 100 mL\\M_{2} = 0.2 M[/tex]
Thus, we can conclude that the new concentration of a solution of [tex]CaSO_{3}[/tex] is 0.2 M 10.0 mL of a 2.0 M [tex]CaSO_{3}[/tex] solution is diluted to 100 mL.