Respuesta :
Answer:
New price =$6.60
Step-by-step explanation:
[tex]deduction \ percent = 45\% \\\\dedecution \ price = \frac{45}{100} \times12 = \$5.40\\\\\ Therefore , cost \ of \ toy \after \ deduction = 12 - 5 .40= \$ 6.60[/tex]
Hello there I hope you are having an great day :) A toy has an original price of $12. Find the new price after 45% decrease,
Find the original price - $12
Get the the discount percentage - 45%
Calculate the savings: 45% of $12 = 3.73
Subtract the savings from the original price to get the sale price: $12 - $3.73 = £8.27
Original Price = Sale Price / ( 1 - Percent Off / 100 ) = 21.8182 that would b the answer :)