Answer:
$7500
Step-by-step explanation:
Given
[tex]I = 525[/tex]
[tex]R = 3.5\%[/tex]
[tex]T =2[/tex]
Required
The Principal
This is calculated using:
[tex]I =PRT[/tex]
Make P the subject
[tex]P = \frac{I}{RT}[/tex]
So, we have:
[tex]P = \frac{525}{3.5\% * 2}[/tex]
[tex]P = \frac{525}{7.0\%}[/tex]
[tex]P = 7500[/tex]