cami7155
contestada

pleassseeeee i’ll give brainiest!!!!!!!!

2KCIO3= 2KCI+3O2

Using the equation above, if 25.6 g of KClare produced, then how many grams of
KCIO3 were consumed? (Type the numerical answer only, no words or label. Use
correct significant figures)

Respuesta :

Answer:

The key to chemistry is to change everything to moles. Then when you have the answer in moles change the answer back to grams, liters, or whatever you want.

change 25 grams of potassium chlorate to moles.

calculate the gram molecular mass of potassium chlorate.

Chlorate is Cl with 3 oxygens. ate = saturated. Chlorine has seven valance electrons when it is saturated six of these electrons are used by oxygen ( 2 electrons per oxygen) leaving only 1 electron.

1 K x 39 grams/mole

+1 Cl x 35.4 grams/ mole

+3 O x 16 grams/ mole

= 122.4 grams / mole Potassium Chlorate

25

122.4

= moles.

2.05 moles of Potassium Chlorate.

There is a 1:1 mole ratio. 1 mole of Potassium Chlorate will produce 1 mole of Potassium Chloride.

2.05 moles of Potassium Chlorate will produce 2.05 moles of Potassium Chloride.

Find the gram molecular mass of Potassium Chloride.

1 K x 39 = 39

+1 Cl x 35.4 = 35.4

= 74.4 grams / mole.

2.05 moles x 74.4 grams/ mole = 15.2 grams

Explanation:

hope this helped :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico